„Политико“: Швейцария се отказва от неутралитета си заради Путин, парите и оръжията
Швейцария преразглежда позицията си в областта на отбраната, пише „Политико“. В нов доклад група експерти препоръчва на правителството на страната, която остава неутрална от 1815 г., да работи за създаване на „общ отбранителен капацитет“ с ЕС и НАТО.
След 500 години необвързаност, сензационен доклад препоръчва по-тясно сътрудничество с ЕС и НАТО.
Швейцария не обича да участва във войни, но обича да прави пари.
Дисонансът между тези ценности, както и опасенията, че руският президент Владимир Путин представлява опасност за цяла Европа, принуждава страната да преразгледа отбранителната си позиция.
В доклад, публикуван в четвъртък, група от експерти препоръчва на правителството на страната, която остава неутрална от 1815 г., да работи за създаване на „общ отбранителен капацитет“ с ЕС и НАТО.
„След избухването на конфликта в Украйна неутралитетът отново се превърна в предмет на политически дебат както в рамките на Швейцария, така и в чужбина. Натискът върху Швейцария да изясни позицията си нараства“, се казва в доклада, призовавайки за преразглеждане на нейната политика за неутралитет.
Един от многото фактори е влиянието на неутралния статут на Швейцария върху продажбите на оръжия. Друг е въпросът как най-добре да се защити държава, притисната между два блока, в които не членува.
Експертите, изготвили доклада – включващи дипломати, висши служители, бившия началник на швейцарската армия и бившия директор на Мюнхенската конференция по сигурността Волфганг Ишингер – представиха своите заключения на швейцарския министър на отбраната и сигурността Виола Амерд, която също е президент на Конфедерацията за 2024 г. Препоръките ще формират основата на стратегията за сигурност на Швейцария за 2025 г.
Разрешете износа на оръжие
Износът на оръжие от Швейцария падна с 27% през миналата година в сравнение с 2022 г. до по-малко от 700 милиона швейцарски франка (746 милиона евро), както поради строгите разпоредби за износ на оръжие, така и поради еднократния ефект от спирането на Катар за покупки на системи за противовъздушна отбрана, свързани със Световното първенство по футбол през 2022 година.
Берн забранява продажбата на оръжие на страни във въоръжени конфликти. Това повлия на отношенията на Швейцария с други държави, желаещи да изпратят оръжия в Украйна, които може да съдържат швейцарски компоненти.
„Забраната за реекспорт трябва да бъде отменена“, се казва в доклада.
Швейцария блокира доставките на оръжия и боеприпаси за Украйна от няколко европейски страни. Отне месеци на натиск, за да се накара Берн да се съгласи да изпрати своите танкове Leopard в Германия, за да замени тези, доставени на Киев.
Отказът на Швейцария да позволи на швейцарски боеприпаси, съхранявани в германски складове, да бъдат изпратени в Украйна за използване в дарени противовъздушни оръдия Cheetah, накара германския производител на оръжия Rheinmetall да увеличи производството си на боеприпаси в Германия.
Експертите също искат да укрепят швейцарската оръжейна индустрия чрез разработване на компенсационна политика и получаване на достъп до оръжейните програми на ЕС и НАТО.
Докладът предизвика полемика още преди публикуването му, тъй като опозиционните партии критикуваха Амерд поради факта, че експертната комисия включваше предимно ентусиасти на сближаването с НАТО и ЕС.
Докладът вероятно ще срещне съпротива в швейцарския парламент, особено от пацифистки леви партии и националистически крайнодесни партии. Амерд вече е атакувана заради все по-близките връзки на страната с НАТО.
„Докладът ясно показва, че Швейцария е западна страна и следователно подкрепя западните ценности“, каза Жан-Марк Рикли, ръководител на глобалните и възникващи рискове в Женевския център за политика на сигурност. Въпреки това „призивите за по-голямо военно сътрудничество с НАТО и ЕС вероятно ще предизвикат разгорещен дебат в Швейцария“, добави той, съгласявайки се с оценките, че докладът е потенциално „експлозивен“ за вътрешната политическа среда.
Експертите не предлагат Швейцария да се откаже напълно от неутралитета и да се присъедини към НАТО, но призовават за задълбочаване на връзките с алианса и ЕС в областите на съвместни учения, защита от балистични ракети, както и двустранни и многостранни учения.
Докладът също така призовава за увеличаване на военните разходи до 1% от БВП до 2030 г. В момента Швейцария харчи 0,76% от БВП за отбрана – много по-малко от която и да е членка на НАТО с изключение на Исландия, която няма въоръжени сили. Въпреки че е малко вероятно Швейцария да бъде нападната, страната вече е била цел на хибридна война, включително дезинформация, шпионаж и кибератаки, се отбелязва в доклада. Експертите препоръчват да се премине към „глобална отбрана“, тоест да се подготви цялото общество, а не само армията, за потенциален конфликт.
Сближаване с ЕС и НАТО
През последните месеци Федералният съвет на Швейцария – правителството – сигнализира готовността си за сближаване с НАТО и ЕС по въпросите на сигурността и отбраната.
В сряда швейцарска делегация пътува до Люксембург, за да се срещне с представители на Агенцията на НАТО за подкрепа и снабдяване. Една от целите на пътуването беше да се оценят потенциални синергии и обещаващи възможности за сътрудничество с агенцията. По-рано този месец Федералният съвет също така одобри участие в два проекта на ЕС за постоянно структурирано сътрудничество, единият за военна мобилност и насочен към улесняване на преминаването на границите, а другият по въпроси, свързани с киберсигурността.
Според Рикли Швейцария иска да докаже, че ще играе роля, ако неутрална страна се нуждае от военна помощ от страни от ЕС или НАТО.
„Има репутационен фактор: Швейцария може да се разглежда като безплатна страна, която не си сътрудничи с европейските държави“, обясни той, „Ако Берн иска да се възползва от помощта на своите европейски партньори, трябва да даде нещо в замяна.“
Източник: „Труд“