Конференция „Международният тероризъм и Република България – позиции на гражданското общество”
На 30 октомври 2012 година в Централния военен клуб се проведе конференция на тема „Международният тероризъм и Република България – позиции на гражданското общество”. Организатори на конференцията бяха Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Националната Асоциация Сигурност, Асоциацията на разузнавачите от запаса, Националния антитерористичен и антикриминален фронт и Фондация „ЛЕВСКИ”.
В кръглата маса участваха представители на Министерството на отбраната, Министерството на транспорта, Комисията по национална сигурност в Народното събрание, Държавната агенция за национална сигурност, Националната служба за охрана , Националната разузнавателна служба, Военна академия „Георги Стойков Раковски”, Академията към Министерството на вътрешните работи, катедри по национална сигурност във висши учебни заведения, Сдружението на общините в Република България, Комисията по национална сигурност в Народното събрание, Министерството на транспорта, посолства на страни от НАТО в България, неправителствени организации и представители на средствата за масова информация.
Целите на конференцията бяха:
1. Разкриване на същността, съдържанието и формите на международния тероризъм и мястото на Република България в борбата срещу неговите прояви.
2. Определяне на ролята и мястото на основните субекти на гражданското общество и, в частност, на неправителствените организации от сектор „Сигурност”.
3. Предлагане на конкретни мерки за пълноценно използване от компетентните държавни органи и ведомства на организационния, интелектуалния и професионалния потенциал на неправителствените организации от сектор „Сигурност” за успешната борба срещу тероризма.
ИЗКАЗВАНИЯ
ЗАКЛЮЧИТЕЛЕН ДОКУМЕНТ НА КОНФЕРЕНЦИЯТА НА ТЕМА : „ МЕЖДУНАРОДНИЯТ ТЕРОРИЗЪМ И РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ – ПОЗИЦИИ НА ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО ”
Ние, участниците в Конференцията на тема „ Международният тероризъм и Република България – позиции на гражданското общество”, смятаме, че обществото и държавата не са достатъчно готови да посрещнат предизвикателствата от терористични заплахи.
Във връзка с това се обединяваме около становището, че е необходимо:
– Република България, изпълнявайки добросъвестно ангажиментите си към НАТО и Европейския съюз, да бъде по-активна и балансирана в изграждането на собствена позиция в областта на външната и вътрешната политика за сигурност, спазвайки конституционните права на българските граждани.
– Да се актуализира Стратегията за сигурност на Република България и Планът за борба с тероризма, за да бъдат те в пълно съответствие с променената среда за сигурност и новите вътрешни и външни заплахи за националната сигурност, като се прилага комплексен подход, за да се дефинират ясно и точно целите и задачите на организационните структури на специалните служби.
Министерският съвет да договори нови програми, финансирани от фондовете на Европейския съюз за:
- · Обучение на държавните служители от системата на сигурността;
- Включване на структурите за корпоративна сигурност, неправителствените организации в сектор „Сигурност” и провеждане на тяхното обучение от компетентни специалисти;
- Изпълнение на Програми за обучение на населението за управление и реакции по време на кризи.
– В Консултативния съвет за национална сигурност към Президента на Република България и Върховен Главнокомандващ на Въоръжените Сили и Съвета по сигурността към Министерски съвет да бъдат включени представители на неправителствени организации, свързани със сектор „Сигурност”, които са доказали във времето своята лоялност към Република България, включващи изявени експерти в областта на сигурността. Във връзка с това в Проекта на Закон за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност да бъде включен текст, който да задължава Съвета за сигурност към Министерския съвет да осъществява координация и взаимодействие с тези неправителствени организации и използване на опита, организационния, интелектуалния и професионалния потенциал на техните членове. Към вицепремиера и Министър на вътрешните работи да се формира експертен съвет от представители на неправителствените организации, свързани със сектор „Сигурност”.
– Противодействието на тероризма да се регламентира в Наказателния кодекс, Наказателно – процесуалния кодекс и другите закони, свързани с борбата срещу тероризма, както и в съответветните подзаконови актове.
– Да се изгради Паметник на жертвите на терористични актове в Република България.
ОТ УЧАСТНИЦИТЕ В КОНФЕРЕНЦИЯТА